Toto téma je velmi „aktuální“. Většina z nás už má v hlavě plány na dovolenou. Mnoho lidí obvykle odpočívá pouze během dovolené. Stojí však za to věnovat se 100% lenosti? Vlastně ne – zvláště pokud si chcete zachovat odpovídající účinky z dříve provedených tréninků.

Naše tělo si na danou dávku pohybu zvykne a neměli bychom se sportu či tréninku najednou úplně vzdávat. Ztratíte kvůli tomu něco ze své těžce nabyté formy a to by nikdo nechtěl dopustit? Měli byste tedy – i v období prázdnin – trénovat.

Nemusí se jednat o celou škálu cviků. Můžete si však zahrát volejbal na pláži nebo si půjčit kolo a prozkoumat okolí. Nic vám nebrání jen tak pobíhat. Díky tomu si vaše tělo na trénink úplně nezvykne a mnohem snadněji se po dovolené vrátíte do optimální formy.

Stíháte svůj trénink „stíhat“?

Při sestavování tréninkového plánu většinou předpokládáme alespoň jeden den volna. Je to naprosto pochopitelné, protože naše tělo potřebuje umět 100% regeneraci. Někdy však cvičenci nezvládnou trénink v jiný den – například z důvodu nemoci. Měli by v takové situaci dohánět volno?

Nebo by se možná měli rozhodnout pro dva tréninky denně, aby se ujistili, že vše půjde podle plánu? Určitě ne. Dohánění tímto způsobem opravdu k ničemu dobrému nevede. Poté mají cvičenci ještě horší problémy. Často je jejich organismus přetrénovaný. Pokud nemají cvičenci jediný den volna, je tato situace (se zraněními) velmi častá.

Přetěžování organismu vede v mnoha případech ke zranění. Pokud se vám nedaří dokončit tréninkovou jednotku, pak začněte cvičit normálně, když vám nic nebude stát v cestě. V žádném případě svůj trénink uměle nezdvojnásobujte. Musíte mít alespoň jeden den v týdnu volno.

Individuální nebo skupinový trénink

Říká se „společně vždy lépe.“ A to má v mnoha případech své výhody. Jedním z nich je fyzická příprava. Můžete cvičit ve skupinách a můžete to dělat sami. Obecně je lepší cvičit ve skupinách, ale ne každý si tento luxus může dovolit. Pokud jsme vytížení, nemáme čas, je dobré cvičit doma.

Tréninky v klubech mají tu výhodu, že cvičíme pod dohledem profesionálních trenérů s použitím dobrého vybavení. Cvičíme se skupinou lidí, které můžeme potkat i mimo klub. To nám umožní navazovat zajímavé známosti a dodatečně se rozvíjet po sportovní stránce. Kromě toho máme v klubu určitý rytmus. Ne každý si ale může dovolit trénovat v klubech.

Naštěstí můžete cvičit sami. V první řadě byste měli začít používat schody místo výtahů. Stahovací hrazdu je dobré si domů pořídit. Kromě toho můžeme cvičit kliky, kliky, záklony, dřepy, výskoky atd. Můžeme si jít i zaběhat. Ale je to spíš v parcích. Cvičit individuálně nebo ve skupinách? Záleží na našich možnostech.

By Jakub