O důležitosti dýchání při tréninku slyšel snad každý. Ale bereme tato doporučení vážně? Obvykle jsme zaměřeni na účinek cvičení a zanedbáváme správné dýchání. Mezitím je důležité pro jakýkoli typ tréninku, zejména pro silové cvičení.

Máme pak tendenci nádech potlačovat a to ztěžuje cvičení a nepomáhá tělu je správně provádět. Základním principem dýchání při cvičení je vypustit vzduch, když jsou svaly v napětí. Dýchejte, když jsou svaly uvolněné. Měli bychom vydechovat ústy a nadechovat nosem.

Důležitý je jak rytmus cvičení, tak rytmus dýchání. Nelze je potlačit. Čím plnější nádechy, tím lepší okysličení těla. Každý trenér potvrdí, že dýchání v rámci tréninku není radno podceňovat a naučit se ho není tak jednoduché. Proto je potřeba začít od prvního dne v posilovně a hned od začátku cvičit dobré návyky.

Aerobní trénink

Aerobní trénink je jinak známý jako aerobní trénink. Doporučuje se lidem, kteří hubnou a chtějí zvýšit svou výkonnost. Tento trénink spočívá v dodání co největšího množství kyslíku do svalů krví, a tak okysličené svaly rychleji spalují tukové sloučeniny. Takové školení by mělo být individuálně přizpůsobeno potřebám daného člověka.

Je určeno vytrvalým lidem, protože délka tréninku by měla být minimálně 45 minut. Na začátku cvičení naše tělo spaluje sacharidy, nikoli tuky, které se začínají spalovat asi 20 minut po začátku cvičení. Aerobní trénink je založen na nízké zátěži svalů, aby je krev zásobila správným množstvím kyslíku, ale námaha musí být konstantní bez odpočinku.

Pro tento typ tréninku je důležité udržovat puls na nepříliš vysoké úrovni, až 130 tepů za minutu, a pamatovat na volné dýchání, které nevede k dušnosti. Abychom dosáhli očekávaných výsledků, musíme cvičit alespoň třikrát týdně.

To vše také pomůže při vytvarování vaší vysněné postavy

Plastiku těla jsme schopni vyrobit sami doma, ale přiznejme si, že existují úžasné způsoby, jak to udělat bez obětí. Kromě tréninku je velmi důležitá strava, abyste se z těla zbavili tuku a vody. Při organizaci našeho jídelníčku bychom měli omezit sacharidy na 150 gramů denně a přijímat je pouze z ovoce a zeleniny a vzdát se brambor, rýže a chleba.

Nedostatek sacharidů je nutné nahradit zdravými tuky, jako je arašídové máslo, olivový olej a mořské ryby. To, co naše tělo při stavbě sochy potřebuje, jsou především bílkoviny, protože až 3 gramy denně na každý kilogram našeho těla. Nejlepšími potravinami s vysokým obsahem bílkovin jsou vejce, ryby, kuřecí maso a čočka, samozřejmě můžete použít i sportovní výživu.

Když přejdeme k tréninku, musíme si uvědomit, že musí být velmi intenzivní, ale nemusí být dlouhodobý. Pravdou je, že svalový trénink začíná, když už nemáme sílu. Na závěr dodám o nutnosti vypít minimálně 2,5 litru minerální vody denně.

By Jakub