Někteří lidé říkají, že nemají břišní svaly. Břišní svaly má ve skutečnosti každý, ale ne každý je využívá v takové míře, aby byly vidět. Nejčastěji jsou účinně maskovány tukovou tkání nahromaděnou v těchto oblastech. Tento problém není omezen na lidi s břišní obezita.

Většina zoufalců, snících o radiátoru, six-packu nebo jen plochém břiše, šíleně provádí přímé i šikmé kliky, někdy dosahující i několika stovek opakování. Mezitím neexistuje nic takového jako spalování tuku pouze na jednom místě, i když samozřejmě můžete rozvíjet a tvarovat určitou svalovou skupinu. Ve skutečnosti se ale břišní svaly vypracovávají v kuchyni, takže se bez diety neobejdete.

Lokální cviky s důrazem na břišní svaly naopak vytvarují a posílí svaly, díky nimž bude břicho po spalování tuků dietou a aerobním cvičením vypadat lépe. Neexistuje žádná metoda pro dobrou sochu: efektivní jsou aerobní cvičení, efektivní je populární Weider Six a také systém ABS. Výběr cviků je individuální záležitostí.

Co jíst před tréninkem?

Co jíst před tréninkem? Tato otázka byla položena mnohokrát, i když odpovědi jsou stále různé. Pokusíme se pravidla shrnout jednoduchým a přehledným způsobem. Za prvé, předtréninkové jídlo by se mělo sníst alespoň dvě hodiny předem. Dojde tak k vstřebání všech živin a my získáme energii na tvrdou práci na postavě.

Dalším bodem, kterého se držet, je konzumace komplexních sacharidů. CO jíst před tréninkem lze snadno ilustrovat na jednoduchém příkladu. Vše, co dodá sílu našim svalům k práci, a stane se nejen stavebním kamenem tukové tkáně. Doporučují se proto obiloviny, luštěniny a ovoce. Nezapomínejme ani na bílkoviny, které jsou hlavním stavebním kamenem svalů.

Zde se zaměříme především na takové produkty, jako jsou mléčné výrobky, libové maso a ryby. Pamatujte také na to, abyste jídlo nezaplnili zbytečnými kaloriemi. Sladkosti a tuky by se měly před tréninkem především odstranit, protože zvyšují hladinu inzulínu a nijak neovlivňují funkci svalů.

Co jíst po tréninku?

Internet praská ve švech nápady na zdravé svačiny a rychlá jídla pro sportovce. Málokdo ze skupiny amatérských sportovců však ví, že velmi důležitý okamžik je cca 2 hodiny po tréninku a vše, co v tuto dobu cvičenec sní, platí dvojnásob.

Intenzivní fyzická námaha způsobuje silný pokles glukózy v těle a také vylučování kortizolu – hormonu důležitého pro metabolické změny. Dochází také ke ztrátě značných zásob tekutin. To je důvod, proč je první jídlo po tréninku tak důležité. Mělo by to být sacharidové jídlo, skládající se z produktů s velmi vysokým glykemickým indexem.

Příští jídlo by již mělo být hodnotným proteinem, protože tělo sportovce nebo i amatérského cvičence bude potřebovat stavební materiál na opravu mikropoškození. Tato kombinace výživy: sacharidy s vysokým glykemickým indexem a jídlo s vysokým obsahem bílkovin o půl hodiny později zviditelní účinky tréninku.

By Jakub