Když trénink začíná formovat svaly, je důležité dosáhnout co nejlepších výsledků. A přestože to vyžaduje tvrdou a intenzivní práci, mnoho lidí se rozhodlo tuto výzvu přijmout. Pomoci jim mohou speciální přípravky a doplňky. Pro zajištění optimálních výsledků by však měly být pečlivě vybrány. Určitě pomůže trenér nebo dietolog.

Mnoho kulturistů používá živiny a doplňky. Vědí, že se jedná o přípravky sestavené s ohledem na potřeby jejich organismů. Umožňují nejen rychleji dosáhnout vysněného cíle, ale také pomáhají regenerovat svaly po náročném tréninku. Odpočinuté svaly jsou méně náchylné na zranění a zranění a další dávku cvičení mohou podstoupit rychleji.

Mezi přípravky oblíbené v kulturistické komunitě patří: syrovátkové a kaseinové proteiny, BCAA, glutamin, arginin, spalovače tuků, multivitamíny a mnoho dalších. Každý nadšenec cvičení si musí najít a sestavit vlastní sestavu, která bude odpovídat individuálním potřebám jeho těla.

Speciální živiny a doplňky

Kulturisté a amatéři silových cvičení dychtivě sahají po speciálních živinách a suplementech, jejichž úlohou je pomáhat budovat hodnotnou svalovou hmotu. Díky pečlivě sestaveným recepturám mohou tyto prostředky zvýšit efektivitu svalů při tréninku a výrazně zkrátit dobu potřebnou k regeneraci.

Tělo potřebuje k budování svalové hmoty velké množství cenných bílkovin. Sportovci dychtivě sáhnou po syrovátkových nebo kaseinových proteinech, někteří ocení i sójové doplňky. Výborným zdrojem bílkovin jsou také doplňky BCAA, které se skládají z exogenních aminokyselin.

Dalšími oblíbenými suplementy v kulturistické komunitě jsou kreatin a karnitin. První má vlastnosti, které vám umožní zvýšit svalovou sílu a vytrvalost, druhý zmírňuje únavu, díky čemuž je trénink delší a efektivnější. K tvarování svalů používají také kofeinové přípravky, které zvyšují sílu a rychlost.

Živiny – jak podporují tělo?

Správná strava je jedním z nejdůležitějších doporučení profesionálního sportovce. Zvýšená fyzická námaha způsobuje v těle velkou ztrátu energie a minerálů. Na polském trhu jsou dostupné stále lepší živiny, které nejen podporují každodenní práci, ale umožňují i ​​regeneraci svalů.

Jaké jsou složky takových produktů?

Obvykle obsahují zvýšené množství bílkovin, sacharidů, vitamínů, také sodíku. Užívání energetických doplňků je nutné v situaci, kdy má sportovec omezený přístup k hodnotnému jídlu. Taková situace může nastat během intenzivního dne, ve kterém je kromě tréninku i práce. Živiny ovlivňují především vývoj svalů. To však není vše – prodloužení pracovní doby všech svalů, zvýšení rychlosti metabolických procesů – to jsou další důležité aspekty jejich fungování. Důležité je, že užívání doplňků stravy není v rozporu s antidopingovým systémem.

By Jakub