Proteinové doplňky jsou speciálně konstruované potravinové produkty určené k doplnění každodenní stravy lidí, kteří sportují profesionálně, a lidí, kteří chtějí budovat hodnotnou svalovou hmotu. Proteinové doplňky jsou laboratorně testované produkty, jejichž úkolem je nejen dodat tělu kvalitní bílkoviny, ale také doplnit takové složky jako minerální soli a vitamíny.

Proteinové doplňky jsou k dispozici v různých verzích – liší se množstvím bílkovin na 100 gramů produktu a také druhem bílkovin. Proteinové doplňky lze zakoupit ve sportovních obchodech, posilovnách a online sportovních obchodech.

Před zahájením suplementace stravy je důležité pečlivě si přečíst informace poskytnuté výrobcem a zvolit takovou dávku produktu, která skutečně odpovídá denní potřebě bílkovin. Proteinové doplňky by neměly užívat těhotné ženy a děti.

Co obsahují proteinové doplňky stravy?

Proteinové doplňky jsou přípravky určené pro sportovce, kteří chtějí dietou a pravidelným cvičením ovlivnit rozvoj své svalové hmoty.Na polském trhu je k dispozici mnoho proteinových doplňků – liší se nejen složením, ale i rychlostí účinku.

Co by mělo sportovce zajímat nejvíce, je rychlost vstřebávání konkrétních produktů. Právě tento parametr vám umožní vybrat ten správný produkt pro vaše individuální potřeby. Mezi živiny patří různé druhy bílkovin. Mezi nimi syrovátkový protein. Je to nejoblíbenější protein v živinách a je také nejrychleji vstřebatelným proteinem.

Aminokyseliny se dostávají do krevního oběhu 25 minut po konzumaci produktu. Vrchol působení produktu je asi 60 minut po konzumaci.Dalším proteinem je kasein, který se vstřebává velmi pomalu, proto by produkty s jeho účastí měly být konzumovány v noci nebo v dostatečném předstihu před tréninkem. Suplementy obsahují také sójový protein, který je zdrojem bílkovin pro vegetariány.

Pro koho jsou proteinové doplňky určeny?

Proteinové doplňky jsou produkty určené především silovým sportovcům, kteří chtějí budovat hodnotnou svalovou hmotu vhodným cvičením a dietou. Tyto živiny mají správné dávky bílkovin, sacharidů a dalších látek, díky nimž je možné budovat cennou svalovou hmotu a účinně brzdit katalýzu svalových vláken, zejména bezprostředně po tréninku.

Proteinové doplňky volí především siloví sportovci a kulturisté – dlouhodobý trénink v posilovně je zaměřen na budování svalové hmoty a samotné suplementy tento proces skvěle podporují. Kdo další může užívat proteinové doplňky?

Určitě lidé, kteří trénují fitness nebo kardio – po více než hodinovém tréninku v rytmu hudby je důležité tělo správně podepřít, aby mělo šanci na účinnou regeneraci. Proteinové doplňky by se měly užívat před nebo bezprostředně po tréninku – vše záleží na tom, jak rychle se vstřebávají látky, které jsou ve složení ucha.

By Jakub