Hodně lidí hned na začátku tápe, jaký typ tréninku zvolit. Možností je mnoho. Ve skutečnosti to vše závisí na vás a vašich schopnostech a zkušenostech. Přesto by každý měl jednou za čas absolvovat obecný rozvojový trénink.

Obvykle se začátečníci zaměřují na jednu část těla. Někteří lidé chtějí mít například mnohem větší bicepsy. Je však třeba poznamenat, že správný trénink by měl zapojit mnoho svalových skupin. Proto stojí za to vzít tento aspekt v úvahu. Trénink obecného rozvoje by měl alespoň jednou za čas využít každý. To vše proto, abyste zapojili co nejvíce svalů a stimulovali je k fungování.

Specialisté na trénink přiznávají, že nejlepší je procvičit rovnoměrně celé tělo. Díky tomu se bude naše tělo systematicky rozvíjet a účinky tréninku v posilovně budou mnohem lepší. Soustředit se pouze na jednu část těla nemusí být z dlouhodobého hlediska úplně výhodné. Proto se vyplatí šikovně rozložit zatížení.

Intervalový trénink nejen pro pokročilé

Za posledních asi tucet let bylo vyvinuto mnoho tréninkových metod, které jsou schopny přinést mnohem lepší výsledky než ty praktikované jedním tempem. Intervalový trénink je považován za nejúčinnější při redukci svalové tkáně. Jde o trénink s proměnlivou intenzitou – cvičící přechází z mírného tempa do vyšší intenzity.

Mnoho lidí si mylně myslí, že intervalový trénink je dobrý, ale jen pro pokročilé. Začátečníci mohou také snadno provádět intervalový trénink. V první řadě je potřeba pouze zvolit správnou intenzitu cvičení. Příliš náročné cvičení nás může od další aktivity odradit.

Intervaly lze využít prakticky v jakékoli sportovní disciplíně. Vezměte si například běh. Intervalový trénink pro začátečníky může zahrnovat střídání chůze a joggingu. Pokud je trénink používán každý den, rychle zaznamenáme zlepšení výkonnosti těla. A co je nejdůležitější, intervalový trénink spálí více kalorií za mnohem kratší dobu.

Proč je strečink po tréninku tak důležitý?

Mnoho lidí podceňuje otázku rozcvičky před tréninkem. Jedná se o vysoce neprofesionální přístup k tomuto tématu. Zahřátí je velmi důležité a pomáhá vrátit tělo zpět do správného stavu. Někteří lidé však bagatelizují i ​​problematiku strečinku po tréninku. Myslí si, že po dokončení jednotky mohou bezpečně jít domů.

To také není správný přístup. Při cvičení se naše tělo chová jinak než po většinu dne. Potřebujeme tedy dostat puls plus další parametry zpět do normálu. Není vhodné jít po tréninku rovnou domů.

Existuje několik protahovacích cviků, které připraví vaše tělo na běžnou denní rutinu a vy se budete cítit dobře. K tomu stačí jen pár protahovacích cviků. Kromě toho musíte zchladit tělo. To vše proto, abychom nevycházeli do terénu v teple. To je zvláště důležité nyní, kdy počasí není příznivé a může způsobit nachlazení nebo chřipku atd.

By Jakub