Periferní trénink je forma, která umožňuje systematicky rozvíjet různé partie těla. Velmi často ji využívají profesionálové, kteří dobře vědí, že se vyplatí proporcionálně rozvíjet celou postavu, a nezaměřovat se jen například na horní končetiny.
Bohužel začátečníci k tomuto tématu přistupují nesprávně, a tak často trénují např. pouze sílu rukou, zapomínají na dolní končetiny. Kruhový trénink je odpovědí na tyto problémy. Jak často tento formulář používat? Ve skutečnosti stačí jen 3 tréninky týdně. Proč tak málo? Tuto otázku si nyní pravděpodobně klade mnoho lidí. Musíte však vědět, že příliš mnoho kruhového tréninku znamená, že tělo není schopno regenerovat.
Co se týče množství kruhového tréninku, cvičit byste měli 2 až 3 čtvrt hodiny. To stačí k tomu, aby upozornilo na všechny nejdůležitější části těla a ovlivnilo systematický rozvoj postavy. Důležitým faktorem při tomto tréninku je správné rozestupy, které musí zohledňovat různé svaly.
Domácí kruhový tréninkový plán
Mezi sportovci je častým názorem, že abyste získali vysněnou, dokonale vytvarovanou postavu, musíte pravidelně a intenzivně cvičit v posilovně. Trénink v posilovně samozřejmě výrazně urychluje dosažení předpokládaných efektů, které však nejsou pro realizaci plánu nutné.
Periferní trénink lze úspěšně provádět i doma – k tomu je však nutný odpovídající plán. Periferní trénink doma, akční plán by měl být následující – nejprve si musíte určit, čeho chcete dosáhnout, a pak si musíte upřímně odpovědět, kolik času týdně můžete tréninku věnovat.
Optimální je absolvovat sérii cviků alespoň obden. Pro všeobecný rozvojový trénink prováděný doma se nejlépe hodí cviky jako dřepy, výskoky, výpady se zátěží, kliky, přítahy, kliky nebo prkna. Je důležité udržovat správnou intenzitu cvičení, abychom tělo donutili cvičit co nejvíce.
Jídla po tréninku
Víme, že trénink by měl být vždy spojen se správnou stravou. Mnozí si však kladou otázku: jak se vypořádat se zvýšeným hladem bezprostředně po tréninku. Uspokojit ho nebo třeba počkat bez jídla? Nebo možná záleží na době tréninku?
Pokusíme se všechny tyto problémy objasnit. Není to samozřejmě tak, že bychom měli hladovět. Zvláště pokud trénujeme ráno, zasloužíme si dobrou, výživnou a sytou snídani. Když trénujeme večer, musíme si dávat pozor na kalorický obsah pokrmů a nejíst těsně před spaním. Po tréninku se vyplatí jíst pokrmy bohaté na bílkoviny a sacharidy.
Podporuje regeneraci svalů. Pokud jde o tuky, jejich množství je třeba minimalizovat, ale nevzdávat se. Vyplatí se vybírat, hodnotnější tuky. A při tom všem byste neměli zapomínat na vitamíny. Jídlo by mělo být vyvážené a sestávat z cenných surovin. Vyplatí se ji také konzumovat ne hned po tréninku, ale chvíli poté, až přejde první hlad. Taky nejíme rychle.