Pokud sníte o krásně tvarovaném těle, stojí za to podniknout potřebné kroky. Za prvé, trénink hraje obrovskou roli, ale stejně důležitá je strava a správná suplementace.

Cvičení nestačí – sochařství vyžaduje správně zvolené cviky, které vyžadují výbornou kondici a výdrž. Cvičení je podporováno stravou a doplňky stravy, včetně produktů stimulujících spalování a metabolismus. Suplementace nás energeticky podpoří a zvýší efektivitu, připraví tělo na cvičení. Trénink pro plastiku je intenzivní cvičení, proto se doporučuje zařadit na seznam doplňků ty, které inhibují katabolismus. Nemůžeš si dovolit spadnout.

Odborníci doporučují používat přípravky, které doplní nedostatek aminokyselin, díky čemuž bude trénink efektivní. Produkty, které urychlují spalování, vám umožní dosáhnout uspokojivých výsledků. Nesmí se však zapomínat, že suplementy nenahrazují správnou stravu, která musí tělu dodat správné množství bílkovin a sacharidů.

Neplýtvejte svými tréninkovými efekty

Aby vám pracně vydobyté účinky pobytu v posilovně vydržely, musíte se o své svaly náležitě starat.

Budování a odbourávání svalů – anabolika slouží k budování svalové hmoty. Jde o látky, které stimulují syntézu bílkovin a růst svalů. Katabolismus je odbourávání hmoty, které jsme vystaveni po tréninku nebo ráno, kdy máme hlad po celou noc. Prevence svalových pádů je důležitá a dokážeme to díky speciálně vytvořeným produktům.

Glutamin zabraňuje pádům – užívání doplňků glutaminu umožňuje doplnit v těle nedostatek dusíku. To je výhodné, protože tělo nečerpá dusík ze svalové tkáně. Vyhneme se katabolismu. Doplňky na bázi glutaminu pomáhají inhibovat katabolismus a regenerovat energetické zdroje. Doporučuje se je jíst zejména po velké fyzické námaze. Většina přípravků působí rychle a přináší požadované výsledky. Glutamin je látka, která tvoří 60 % svalových aminokyselin, proto je jeho přítomnost v těle velmi žádoucí.

Živiny a produkty pro nabírání svalové hmoty

K získání požadované hmoty nestačí samotné úsilí. Abyste tento proces účinně podpořili, musíte mít správně upravený jídelníček.

V cyklu, ve kterém nám záleží na hmotnosti, je důležitý příjem vitamínů (hlavně skupiny B), minerálních solí, různých pomocných látek a především bílkovin v různých formách (a v přírodních produktech a doplňcích stravy). Protein přispívá ke správnému růstu naší svalové tkáně a regeneruje ji. Není žádným tajemstvím, že přírodní produkty jsou lepší než jejich umělé protějšky a stejně tak je tomu i v případě bílkovin – nejlepší je přijímat je v přirozené formě. Nejlepší je tedy konzumovat syrovátkový protein. Za zmínku stojí, že biologická hodnota syrovátkového proteinového izolátu je 156. Specialisté doporučují jako nenahraditelný zdroj prospěšných bílkovin také čisté mléko.

Dobré je jíst i kuřecí protein (má biologickou hodnotu). A protein z kuřecích prsou má hodnotu 79. Pokud jde o plnohodnotné bílkoviny rostlinného původu, ideální je sójový protein (jeho biologická hodnota je 75).

By Jakub