Účelem podávání doplňků stravy je poskytnout tělu všechny složky nezbytné pro správné fungování organismu. Mnoho lidí si neuvědomuje důležitost živin v našem těle. Abychom zůstali zdraví a fit, musíme zajistit, aby je naše tělo dostávalo plnou porci.

Nejlepším zdrojem živin, minerálů a vitamínů je vaše každodenní strava. Bohužel málokdy dbáme na to, aby byl náš jídelníček pestrý a hodnotný. Pro nedostatek času či pohodlí saháme po zpracovaných produktech, které kvůli procesům, které prošly, ztratily své nutriční vlastnosti. Naše jídlo je někdy sterilní a bohužel neposkytuje tělu to, co potřebuje.

Zde začíná role doplňků stravy a minerálních či vitamínových přípravků. Dokážou našemu tělu rychle a precizně poskytnout porci ingrediencí, které potřebuje k fungování. Jsou dostupné v mnoha formách: kapky, prášky, kapsle. Každý si bez problémů najde přípravu pro sebe.

Doplňky stravy pro sportovce

Sportovci jsou vystaveni riziku ztráty mnoha živin každý den – bílkovin, sacharidů a sodíku. Mnohé z nich se využívají při práci svalů a jejich následné regeneraci, sodík se z našeho těla vylučuje při procesu pocení. Jak se s těmito nepříjemnostmi vyrovnávají sportovci? Liší se jejich stravování od toho normálního člověka?

Ano. V první řadě je třeba jídelníček sportovce podpořit přípravky se zvýšeným množstvím bílkovin a sacharidů. K účinnému doplnění těchto nedostatků využívají sportovci především živiny a doplňky stravy. Jsou volně prodejné, ale jejich příjem by měl přísně kontrolovat trenér, dietolog nebo sportovní lékař.

Tyto produkty doplňují nedostatek živin, ale především pomáhají budovat vhodnou tělesnou hmotu a tvar postavy. Mezi doplňky stravy najdeme i vitamínové produkty a izotonické nápoje, které tělo hydratují mnohem lépe než běžná voda.

BCAA – doplněk pro speciální úkoly

Aktivní trénink a budování svalové hmoty s sebou nese nutnost užívat přípravky obsahující plnohodnotné bílkoviny. Mnoho kulturistů a sportovců oceňuje použití BCAA, tedy aminokyselin s rozvětveným řetězcem.

BCAA jsou tři esenciální aminokyseliny – leucin, isoleucin a valin. Organismus si je nedokáže vyrobit sám, proto jsou dodávány s potravou. Odhaduje se, že BCAA tvoří asi jednu třetinu všech aminokyselin nezbytných pro budování svalů.

Předpokládá se, že užívání BCAA přináší mnoho výhod v procesu budování čisté svalové hmoty, včetně zvýšení síly a vytrvalosti cvičenců, což se přímo promítá do délky a kvality jejich cvičení. BCAA působí také antikatabolicky, zabraňují rozpadu svalů v důsledku nemocí nebo zranění, stimulují syntézu bílkovin a stimulují sekreci anabolických hormonů. Užívání BCAA stojí za zvážení, zvláště pokud chtějí účastníci rychlé a trvalé výsledky práce.

By Jakub