I když jsou vitamíny, minerály a další živiny nejen cenné, ale také nezbytné pro správný vývoj a fungování organismu, neznamená to, že musíte svou domácí lékárničku plnit vitamínovými doplňky. Je třeba mít na paměti, že jejich nadbytek může být stejně škodlivý jako nedostatek. Pojďme se tedy podívat na otázku, kdy se vyplatí sáhnout po vitamínových přípravcích.
Před zavedením doplňků stravy se doporučuje toto rozhodnutí konzultovat se svým lékařem nebo dietologem. Na základě krátkého rozhovoru, případně i výzkumu, bude specialista schopen odpovědět na otázku, zda a jaké doplňky budou v danou chvíli potřeba. Vše závisí na stravovacích návycích a životním stylu. Dokonce se ukazuje, že některým živinám je třeba se vyhýbat v případě některých chronických onemocnění nebo současného užívání léků. V určitých situacích si můžete být jisti, že další vitamíny budou velmi potřeba – těhotenství, pravidelné a intenzivní cvičení, vyčerpávající onemocnění.
Jaký vliv má sportovní výživa na organismus?
Lidé, kteří začínají s kulturistikou, se velmi často rozhodují pro speciální živiny určené pro sportovce. Hlavní motivací je pro ně nárůst svalové hmoty – bez tuku, rychle a bezpečně. Za toto působení jsou zodpovědné bílkovinné aminokyseliny, které jsou hlavní složkou většiny živin. Je to ale jediný účinek těchto přípravků? Samozřejmě že ne.
Výrobci nabízejí různé vzorce svých doplňků, což se promítá do jejich podrobného působení. Dá se však říci, že vlastnosti, které mají všechny tyto produkty společné, jsou (kromě růstu svalové tkáně):
- posílení svalů a jejich ochrana před katabolismem (rozpadem),
- regenerace organismu vyčerpaného fyzickou námahou,
- dodat tělu dodatečnou dávku energie, kterou lze využít např. při delším tréninku,
- samozřejmě nelze zapomenout na přítomnost vitamínů, které komplexně posilují celé tělo.
Zkrátka díky živinám jsou tréninky efektivnější a delší a sportovec si může užívat ještě lepších výsledků.
Potřebují kulturisté živiny?
Přestože jsou suplementy, zejména proteinové, pro mnoho sportovců považovány za nutnost, za něco, bez čeho by trénink nebyl účinný, není nouze o skeptiky, pro které jsou takové přípravky údajně zdraví nebezpečné a zcela zbytečné. co je pravda? Jsou živiny skutečně tím, po čem je lepší při provozování intenzivních sportů, zejména silových, nesahat?
Sportovní výživa je zcela bezpečná – za jedné podmínky. Měly by se brát přesně podle doporučení výrobce. Navíc byste neměli kombinovat účinky několika živin se stejným nebo podobným účinkem. Protože už víme, že vašemu zdraví neublíží, pojďme si ověřit, proč je sportovci opravdu musí (měli) užívat.
Abyste zajistili růst svalů bez tuku a tuku, musíte svému tělu dodat dostatek bílkovin – tolik, že vaše každodenní strava toto množství nezvládne. Zatímco nad ostatními funkcemi suplementů můžete mávnout rukou, protein je něco, bez čeho se kulturistika neobejde.