O nutnosti užívat doplňky stravy a vitamínové doplňky toho bylo řečeno hodně. Nejčastěji nás však k tomuto přístupu přesvědčují právě reklamy. Opravdu stojí za to přijímat další vitamíny a živiny, které lze zakoupit ve formě tablet, kapslí, tekutin, prášků atd.? Ano i ne. Ukazuje se, že doplňky stravy mohou přinést řadu výhod a také poškodit lidský organismus.

Každý organismus potřebuje vitamíny a minerály, ale pouze ve správném množství. Jejich nedostatek není dobrým jevem, ale jejich nadbytek může být v následcích ještě bolestivější. Z tohoto důvodu bychom měli doplňky stravy užívat pouze tehdy, když je to skutečně potřeba, například v těhotenství nebo po dlouhé nemoci – tehdy je známo, že tělo má větší potřebu určitých složek. Vždy se vyplatí poradit se s lékařem o nutnosti brát takové přípravky. Kromě toho nezapomeňte, že se vždy nejprve snažte přijímat vitamíny s každodenním jídlem.

Jsou doplňky vždy dobré pro zdraví?

O prospěšnosti vitaminových doplňků nebo proteinových doplňků pro sportovce bylo řečeno mnoho, přičemž se zdůrazňuje, že se vyplatí je užívat každý den – vždyť dodávají tělu látky nezbytné pro jeho správný vývoj. Málo se zmiňuje jeho temná stránka, která také existuje.

Doplňky a živiny jsou samy o sobě cenné přípravky, ale pouze tehdy, když je užívají lidé, kteří skutečně potřebují zvýšenou dávku některých vitamínů a živin. Například těhotné ženy by měly přijímat více železa, lidé, kteří pijí kávu – hořčík, zatímco přeslička je dobrá na oslabené vlasy a sportovci potřebují bílkoviny.

V takových situacích se užívání doplňků absolutně doporučuje. Pokud však někdo používá vyváženou stravu a jeho tělo má vše, co potřebuje, pak se nadbytek mikroživin může ukázat jako zdraví škodlivý, například negativně ovlivnit práci ledvin a nervového systému. Proto se před zavedením doplňku vyplatí konzultovat se svým lékařem.

Důvody, proč by kulturisté měli konzumovat doplňky

Každý, kdo to myslí s kulturistikou a pravidelným silovým tréninkem vážně, by měl vědět, že jeho tělo bude mít mnohem větší potřebu mnoha vitamínů a živin, mezi nimiž budou v popředí bílkoviny – hlavní stavební kámen lidského těla. Tento protein se ukazuje jako nejvíce zodpovědný za nabírání svalové hmoty. Proto se proteinové doplňky stravy pro kulturisty osvědčí jako nedílná součást každodenního jídelníčku sportovců.

Samozřejmě, že je nejlepší přijímat bílkoviny a další vitamíny a živiny s jídlem, ale sportovci mají tendenci držet omezenější dietu, která prostě nebude schopna přijímat bílkoviny, které potřebují. Živiny jsou tím nejjednodušším způsobem, jak se svaly skutečně rychle a bezpečně vyvíjejí a regenerují – tím více, že živiny nejsou pouze bílkoviny. Jde také o složení mnoha dalších pro sportovce cenných ingrediencí, jejichž druh a poměry závisí na konkrétním přípravku.

By Jakub