Mnoho lidí se rozhodne vybudovat působivé svaly pomocí doplňků stravy. Vyplatí se sáhnout po živinách? Proč to děláme?

Pohodlí především – Suplementace je velmi rychlý a pohodlný způsob, jak získat potřebné živiny. Pokud budujeme hmotu, jeden shake nám dodá solidní porci bílkovin a dostatek sacharidů, které nemusíme hledat v jiných potravinách. Pohodlná je i forma doplňku, která nevyžaduje stání u hrnců a vaření, ale pouze zalít prášek vodou nebo spolknout kapsli.

Suplementy nejsou jídla – Je dobré si připomenout, že suplement může nahradit jídlo, které si nestihneme připravit, ale nemůžeme spoléhat pouze na doplňky a vzdát se diety. Náš jídelníček by měl být především pestrý, aby poskytoval všechny živiny, nejen ty potřebné k budování svalové hmoty. V hromadných suplementech nenajdeme tolik vitamínů a minerálů jako v klasickém domácím jídle.

Druhy suplementů pro sportovce

Trh je plný suplementů, které jsou navrženy tak, aby pomáhaly budovat svalovou hmotu. Co najdeme v nabídce výrobce?

Prášky a kapsle – Nejoblíbenější formy, ve kterých si můžeme koupit živiny, jsou rozpustný prášek nebo kapsle ke spolknutí. Prášek lze obvykle rozpustit ve vodě, ale také ve šťávě nebo mléce. Použití šťávy je praktické, pokud chceme tělu dodat i sacharidy. voda, ve které prášek rozpustíme, by neměla být vroucí. Pokud použijeme studenou vodu, můžeme mít problém s přesným rozpuštěním přípravku.

Kapsle jsou pohodlným způsobem, jak tělu dodat koncentrovanou dávku živin. Pokud nemáme kde prášek rozpustit, bude ideálním řešením snadno spolknutelná tableta.

Tyčinky a nápoje – Ingredience, které nám pomáhají udržovat se v kondici a budovat svalovou hmotu, nám dodávají i nápoje. Zaměřujeme se zde na izotoniku, kterou lze rozpustit ve vodě, poskytující tělu ochranu před dehydratací a dávku minerálů a sacharidů. Praktické jsou i proteinové tyčinky.

Ingredience doplňků na hubnutí

Obchod nabízí širokou škálu přípravků, se kterými se nám bude hubnout snadněji. Stojíme před regálem a nevíme, co si vybrat. Vyplatí se řídit se znalostmi o působení jednotlivých složek daného produktu.

Nejoblíbenější prvky – V doplňcích bojujících s nadbytečným tělesným tukem obvykle najdeme L-karnitin. Jde o látku, jejíž působení bylo podrobeno četným studiím. Umožňuje urychlit transport tuků a jejich spalování. Díky tomu tělo získává energii ze spalování tuků a my můžeme efektivněji cvičit. Stojí za to připomenout, že nedostatek pohybu není přítelem zbytečných kilogramů.

Doplňkové látky – Pokud plánujeme zhubnout, neměl by v našem doplňku chybět chrom. Výrobci používají trojmocný chrom, který je pro tělo bezpečný. Jeho přítomnost umožňuje snížit chuť k jídlu. V důsledku používání suplementace pro nás bude snazší odstranit mlsání mezi jídly. Chrom snižuje chuť na sladké.

By Jakub