Doplňky stravy jsou mezi sportujícími lidmi stále populárnější. Není se čemu divit, protože velká fyzická námaha znamená, že spotřeba látek nezbytných pro správné fungování těla je vyšší než normálně. Jedním ze základních doplňků, které je třeba zvážit, jsou proteinové doplňky. Doporučují se zejména tehdy, když chce cvičenec vybudovat velkou svalovou hmotu.
Obecně lze proteinové přípravky rozdělit na izoláty, koncentráty, vícesložkové a pomalu vstřebatelné. Izoláty obsahují celých 95 % čisté bílkoviny. O něco méně bílkovin mají koncentráty, protože jen 70 až 85 %. Vícesložkové doplňky obsahují rychle a pomalu vstřebatelné bílkoviny.
Na druhou stranu pomalu vstřebatelné přípravky jsou nejen výborné jako zdroj bílkovin, ale také brzdí katabolické procesy. Bílkoviny lze také rozdělit na kompletní a neplnohodnotné. První z nich jsou živočišné bílkoviny, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Rostlinné bílkoviny často obsahují málo bílkovin nebo žádné.
Druhy proteinových doplňků
Velkou skupinu suplementů zaměřených na sportovce tvoří především proteinové doplňky. Protein je nesmírně důležitým prvkem jídelníčku každého sportovce nebo kulturisty. Má velmi pozitivní vliv na rozvoj svalové hmoty a rychlejší regeneraci svalů. Velký výběr proteinových doplňků pro sportovce však může být občas problematický, protože velmi často máme problém s tím, jaký druh proteinu zvolit.
Proteinové doplňky lze rozdělit mimo jiné podle doby vstřebávání bílkovin a také podle typu bílkovin, které je jejich základním složením. Podle tohoto prvního kritéria rozlišujeme především rychle vstřebatelné a pomalu vstřebatelné proteiny. Na druhou stranu, pokud jde o typ bílkovin používaných pro tento typ živin, můžeme zde mimo jiné rozlišit syrovátkový protein, kaseinový protein, sójový protein nebo kuřecí protein.
Proteinové doplňky se také dělí podle skutečného obsahu bílkovin. Živiny obsahující asi 70-80 % bílkovin se nazývají koncentráty. Izolátem jsou zase ty, ve kterých obsah bílkovin dosahuje až 95 %.
Jak doplnit aminokyseliny?
Esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo nevytváří, by měly být doplňovány. Zatímco u lidí, kteří necvičí, stačí obyčejná vyvážená strava bohatá na ryby a cereálie, u sportovců je věc mnohem složitější.
Obohacení stravy je v jejich případě nutností: nedostatek této složky způsobuje vstřebávání aminokyselin z těla, což má za následek ochuzení svalové hmoty a výrazné snížení jejich účinnosti. Negativním efektem je také pomalejší regenerace svalů. Aminokyselinové doplňky jsou doporučeným řešením pro sportovce – vzhledem k jednoduchosti přípravy a rychlosti vstřebávání jsou optimálním řešením, když není možné zajistit správnou stravu.
Vyznačují se především rychlou vstřebatelností a dostupností – lze je zakoupit ve sportovních obchodech a posilovnách. Příjem živin tohoto typu by měl záviset na režimu dne a době tréninku.