Užívání doplňků stravy musí být odůvodněno skutečnou potřebou doplnit je o určité složky. bohužel stále více lidí polyká doplňky jako bonbóny, aniž by si uvědomovali, že to může být škodlivé. To může vést k hypervitaminóze, tedy přebytku vitamínů v těle. Stejně nebezpečné může být předávkování některými prvky, například fosforem. Musíme pamatovat na to, že potřebné ingredience přijímáme ve stravě.

Pokud sekačka čas od času, téměř každý den nebo každý den sáhne po zelenině, ovoci, zařadí do svého jídelníčku ryby, maso, sýry, mléko, obilné výrobky – zajišťuje si tyto potřebné látky ve zcela dostatečných dávkách. Je pravda, že i u těchto produktů je potřeba dbát na kvalitu a především se v případě ovoce a zeleniny zaměřit na sezónní produkty. Důležitá je kvalita všech přijatých potravin, protože pokud jsou vysoce zpracované, málo čerstvé, nejlevnější, špatně vyrobené – pak taková strava nemusí splňovat tyto nutriční potřeby.

Suplementace ß-alaninu

ß-alanin neboli kyselina 3-aminopropionová je aminokyselina nezbytná pro tvorbu karnosinu, který přispívá k udržení správného pH ve svalech.

Intenzivní trénink může způsobit zakyselení svalů, což má za následek snížení efektivity cvičení. Suplementace přípravky s ß-alaninem se doporučuje zejména při zvýšené fyzické námaze. Je to sloučenina produkovaná lidským tělem, ale v poměrně malém množství, takže při těžkém tréninku nebo fyzické práci se vyplatí používat hotové přípravky.

ß – alanin je součástí karnosinového dipeptidu. Karnosin má zase významný vliv na práci svalů, reguluje mj. k tvorbě kyseliny mléčné. Jeho rychlý pokles způsobí, že se cvičenec rychleji unaví a jeho svaly v krátké době ztratí účinnost. Správná suplementace ß-alaninem způsobuje snižuje se svalová únava.

Guarana doplňky

Guarana je rostlina, která podobně jako káva obsahuje značné množství kofeinu. Na rozdíl od ní je však kofein z guarany tělem snadněji vstřebáván, protože doba jeho uvolňování je mnohem pomalejší. V současné době jsou velmi oblíbené doplňky stravy na bázi guarany, vyrobené z extraktu z jejích semen.

Přípravky s guaranou ochotně využívají sportovci, fyzicky i duševně těžce pracující lidé i hubnoucí lidé. Vědci tvrdí, že užívání těchto doplňků je bezpečné a nenávykové a přináší také mnoho měřitelných výhod, jako například:

  • zvyšuje odolnost organismu,
  • umožňuje provádět intenzivnější fyzická cvičení po delší dobu,
  • stimuluje činnost a dodává energii,
  • zvyšuje činnost celého organismu,
  • podporuje spalování tuků,
  • odstraňuje pocit hladu,
  • snižuje pocit únavy.

By Jakub