Všudypřítomná reklama na doplňky stravy – snadné, levné na výrobu, ošetřované jako potravinářské produkty – bohužel nutí po nich sahat stále více lidí. Mezitím, na rozdíl od některých reklamních sdělení – nejsou léky, takže neléčí, nejsou užitečné při nemocech, nemohou nás vyléčit.

Mohou působit pouze doplňkově, profylakticky – ale nemusí. Výrobci tohoto typu potravinářských výrobků nemusí vůbec dokazovat, že mají nějaký účinek. Pozor byste si měli dávat i na to, abyste to s takovými přísadami nepřeháněli – to může vést k nadměrné koncentraci spánku, některých vitamínů či minerálů, které jsou ostatně s jídlem dodávány každý den.

Ve skutečnosti je každý potravinový výrobek bohatý na některé látky, takže běžná strava jich poskytuje správné množství, takže je nemusíte doplňovat, pokud vám lékař neřekne jinak. Zde je potřeba být obzvlášť obezřetný a nepodléhat reklamám, protože si můžete ublížit.

Suplementace a dieta

Jsou nám nabízeny různé diety, ale ne všechny jsou dobrou volbou. Některé brání tělu získat živiny, které potřebuje, a cítíme se slabí. Abyste tomu zabránili, vyplatí se volit stravu podle potřeb těla a obohatit ji o doplňky, které zvyšují metabolismus tuků. Přírodním pomocníkem je zelený čaj. Vyplatí se také kupovat doplňky s chromem, který potlačuje chuť k jídlu.

Regenerace je důležitá – Po intenzivním cvičení se tělo začne regenerovat. Aby byla mikroskopická poškození opravena odpovídajícím tempem, vyplatí se podporovat se doplňky.

Klouby a jejich regenerace – Klouby při každém tréninku trpí. Nevýhodná může být jak obrovská váha, tak velký počet opakování. Pokud chceme klouby připravit na trénink a urychlit jejich regeneraci, vyplatí se zajistit si glukosamin. Jde o látku ovlivňující pružnost a tvrdost kloubů. Nachází se mimo jiné v mořských plodech, takže jejich konzumace může zlepšit stav kloubů. Glukosamin je také složkou mnoha doplňků stravy, díky kterým jsou klouby odolné vůči bolesti, rychleji se regenerují a jsou méně náchylné ke zranění.

Suplementace hromadnou stravou

Je třeba si uvědomit, že doplňky nejsou schopny nahradit správně zvolenou stravu. Vyplatí se však po nich sáhnout, pokud plánujete za každých okolností dodržovat redukční dietu. Jsou praktickým řešením například v práci.

Jaký nápoj zvolit na trénink? – Při tréninku nesmíte zapomínat na správnou hydrataci organismu. Díky tomu se vyhneme poklesu koncentrace, svalové slabosti a snížení jejich síly.

Minerály – Voda je velmi důležitá pro správný průběh všech procesů v našem těle a pro odstraňování toxinů. Díky přísunu vody můžeme cvičit déle. Vyplatí se však zaměřit nejen na neperlivou vodu, ale také na izotonické nápoje. Obsahují soubor minerálů, které naše tělo při cvičení ztrácí.

Nedostatek minerálů se projevuje rychlejší únavou, nedostatkem energie a nižší svalovou výkonností. Izotonický má osmotický tlak, který odpovídá tlaku v našem těle. Díky tomu se minerály dokonale vstřebávají. Složení izotonického nápoje často obsahuje sacharidy, které vám dodají energii.

By Jakub