Intenzivní cvičení se zpravidla kombinuje se zvýšeným přísunem bílkovin. Je to vidět zejména u sportů, které vyžadují rozvoj a regeneraci svalů. Pak je potřeba nejen dodržovat speciální dietu, která tělu dodá více vysoce hodnotných bílkovin, ale měli byste myslet i na užívání speciálních proteinových doplňků.

V současné době je na trhu velmi velký výběr proteinových přípravků, které se liší nejen složením, ale i cenou. Proteinové živiny se obvykle dělí na izoláty, koncentráty, vícesložkové a pomalu vstřebatelné. Podle potřeby musíme použít vhodný přípravek. Jak jsou odlišní? Izoláty a koncentráty se liší především obsahem bílkovin.

Izolát obsahuje asi 95 % čisté bílkoviny. Koncentrát ho má mnohem méně, jen 70-80%. Nejčastěji se však nakupují ty druhé, tedy koncentráty. Rozhodujícími faktory jsou především velmi dobrá rozpustnost prášku a cena, která je obvykle vyšší než u izolátů. Kasein je jedním z nejčastěji kupovaných pomalu vstřebatelných proteinů.

Syrovátkový protein je nejlepší doplněk?

Zbytek výroby sýra je syrovátka. Obsahuje velmi cenný protein, zvaný syrovátkový protein, který je jedním z biologicky nejhodnotnějších proteinů. Obsahuje spoustu aminokyselin, které si lidské tělo nevyrábí a hrají velkou roli při budování svalů.

Je to především glutamin a větvené aminokyseliny BCAA. Není divu, že sportovci sáhli po tomto cenném proteinu. Oba tyto proteiny výrazně podporují budování svalů. Při sestavování jídelníčku pro silový trénink se vyplatí sáhnout po syrovátkovém proteinu. Poté se zvyšuje syntéza bílkovin ve svalech, což dává tzv anabolický stav, tedy budování svalů.

Další výhodou tohoto doplňku je, že vám dává dlouhý pocit plnosti. Vyžaduje také více energie na trávení, takže se spálí více kalorií, abyste zůstali v souladu. S množstvím konzumovaného syrovátkového proteinu to však nepřehánějte. Jeho nadbytek může mít za následek rychlejší únavu a apatii. Nejlepší je konzumovat tento doplněk hned po tréninku.

Doplňky s přídavkem glutaminu

Glutamin je jednou z nejdůležitějších chemických látek v našem těle. Přestože je produkován naším tělem, jeho množství je pro sportovce vystavené silné sportovní námaze nedostatečné. Za co je zodpovědný glutamin? Jaké je riziko, že ji nebudete mít? Lze glutamin doplňovat?

Glutamin je jednou ze složek tekutiny přítomné v kloubech – podporuje pohyb a jeho absence může vést především k zadření kloubních jamek a také k postupnému omezení pohybu. Nejzávažnějším následkem nedostatku glutaminu je bolestivé poranění, které nás může účinně znehybnit.

Sportovci, kteří navíc zatěžují klouby a svaly, by měli tuto sloučeninu doplňovat. Je to možné především díky užívání proteinových a sacharidových doplňků, které obsahují glutamin. Dalším způsobem je konzumace hotových doplňků stravy, jejichž složkou je nejen glutamin, ale i kolagen, najdeme je v lékárnách a sportovních obchodech.

By Jakub