Pokud své dobrodružství začínáte sportem, určitě stojíte před dilematem – užívat suplementy nebo ne. Někdo je považuje za nutné, pro jiné jsou to zbytečné chemikálie a nezdravé posilovače. kde je pravda? Pokud se bavíme o proteinových nebo protein-sacharidových suplementech (gainerech), je třeba jistě říci, že suplementy jsou velmi důležité. Podívejme se proč.

Jakou složku potřebuje kulturista, aby se jeho svaly vyvíjely? Samozřejmě bílkoviny. Ano, nejlépe je jíst, ale neexistuje žádná dieta, která by umožňovala doplnit potřebnou hladinu, tedy 2 g bílkovin na každý kilogram tělesné hmotnosti. Proto se proteinové doplňky ukazují jako nepostradatelné. Navíc jakýkoli silový trénink je pro tělo a svaly obrovská zátěž. Je potřeba ochrana, o kterou se postarají další složky živin, např. kreatin, L-arginin nebo glutamin. Je tedy těžké si představit bezpečnou a efektivní kulturistiku bez použití profesionálních živin.

Než si vyberete kondicionér

Pro začínající kulturisty to není jednoduché. Jsou postaveni před těžké umění vybrat ten správný kondicionér. Díky ní budou moci bezpečně a rychle budovat čistou svalovou hmotu a poskytovat organismům všechny potřebné mikro a makro ingredience. Jak na to?

Nejlepší je požádat o pomoc někoho zkušeného. Může to být trenér, dlouhodobě kulturista nebo prodejce v osvědčené prodejně doplňků. Pamatujte ale, že v kondicionéru je velmi důležitá i chuť – přeci jen se bude konzumovat každý den a neměla by to být nepříjemná povinnost.

V tomto případě se vyplatí buď požádat o vzorky (má je mnoho obchodů), nebo o co nejmenší obal, který – případně – nebude škoda vyhodit. Pozor bychom si měli dát i na samotný obsah bílkovin a dalších složek, zejména kreatinu, glutaminu, a dokonce i kofeinu, díky kterým bude mít tělo více energie. Někdy je lepší zaplatit více, ale získat produkt, který skutečně funguje.

Živiny – jejich účel a bezpečnost

Nejdůležitější radou pro začínající kulturisty je nutnost konzumovat speciální živiny. Je to však správná rada, nebo jde především o marketingový tah, který se vás snaží přesvědčit, že kondicionér si musí koupit každý? Pokusme se na tuto otázku odpovědět.

Ve skutečnosti není odpověď tak obtížná. Bez suplementů by nebylo možné poskytnout trénujícímu tělu množství bílkovin a dalších cenných složek, které jsou skutečně potřeba. Dodejme, že kulturista potřebuje celé 2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Každý den. Jde to bez pomoci kondicionéru? Ukázalo se, že ne. Živinami jsou také látky zodpovědné za bezpečnost a efektivitu tréninku – kreatin, glutamin, L-arginin, L-karnitin a další.

Jsou sportovní doplňky bezpečné? Samozřejmě. Jen je potřeba pamatovat na jejich správné použití – tedy v souladu s doporučeními na etiketě výrobku. Nelze se jimi předávkovat, důležité je také načasování jejich příjmu.

By Jakub