Protein je makroživina, která se tvoří z aminokyselin – stavebního kamene štíhlých tělesných tkání. Proteinové doplňky jsou určeny především pro ty sportovce, kteří nejsou schopni zajistit správné množství plnohodnotných bílkovin ze stravy. Zatímco mnozí odborníci doporučují poskytovat většinu bílkovin z přírodních zdrojů, proteinové doplňky jsou stále populárnější.

Důvodů je několik. Tyto přípravky obsahují především kvalitní bílkoviny z mléka, vajec a sóji. Proteinové doplňky navíc usnadňují vstřebávání bílkovin. Jedním z bestsellerů na trhu je syrovátkový protein. Doporučuje se zejména pro trénink svalové hmoty. Syrovátkové proteiny také pomáhají udržet vaše tělo v souladu, protože vás udrží po dlouhou dobu syté.

Vzhledem k tomu, že jejich trávení vyžaduje více energie než jiné potraviny, má také za následek více kalorií. Zvláště důležitou funkcí proteinových doplňků je podpora procesu regenerace organismu. Proteinová suplementace přináší tělu měřitelný efekt, zvláště když je spojena se správně sestaveným jídelníčkem.

Doplňky pro mše

Živiny pro svalovou hmotu jsou kalorické přípravky s velmi vysokou účinností. Jejich působení je založeno na urychlení anabolických procesů a stimulaci růstu cenných svalů. Tyto přípravky obsahují spoustu lehce stravitelných bílkovin a sacharidů, které jsou základními stavebními kameny svalových tkání těla.

Mezi živinami pro hmotu lze rozlišit kreatin, který zvyšuje intenzitu tréninku, urychluje regeneraci a přispívá ke zvýšení vytrvalosti. Má také vlastnosti, které zabraňují překyselení svalů. Moderní suplementy a proteinové doplňky umožňují dosáhnout rychlých tréninkových výsledků. Patří sem suplementy např. s DAA – působení tohoto preparátu je zaměřeno na zvýšení produkce testosteronu. Se zvýšenou fyzickou aktivitou se zvyšuje potřeba L-glutaminu.

Přípravky s aminokyselinami EAA jsou zase užitečné, protože si je naše tělo neumí samo vyrobit a musí být dodávány z potravy. Sacharidy typu sacharidy jsou neodmyslitelným palivem pro svaly. Doplňky na nich založené obsahují 3 druhy sacharidů: vysoký, střední a nízký glykemický index. Pro lidi, kteří budují svaly, se doporučuje užívat taurin ve formě suplementu. Pro přírůstky svalové hmoty a správné fungování organismu, zejména sportovců, se vyplatí užívat suplementaci ZMA.

Jak podpořit působení suplementů?

Slovo doplněk pochází z latinského „supplementum“, což znamená „doplněk, doplněk“. Aby doplněk fungoval, musí mít odpovídající základ v podobě stravy, vitamínů, tréninku, fyzické aktivity, regenerace. Základem je správně vyvážená strava, která dodá tělu soubor makro- a mikroprvků a vitamínů.

Ve stravě je důležité nejen správné složení, ale také pravidelnost jídel. Konzistence je také klíčovým slovem, pokud jde o užívání doplňků. Většina z nich má cykly, které je třeba dodržovat. Účinky užívání doplňků jsou také menší, když je neužíváte pravidelně. Dalším klíčem k úspěchu je boj s pokušením. Měli byste se vzdát závislostí, které nejen oslabují tělo, ale mohou oslabit i účinek doplňků.

Kromě toho se vyplatí dbát na správnou hydrataci organismu – nejprospěšnější tekutinou je voda. Vstřebávání živin může být ovlivněno i vztahem mezi nimi a potravou, např. neužívejte proteinové doplňky hned po jídle nebo těsně před ním, pokud se pokrm skládá z velkého množství masa. To je způsobeno omezenou schopností lidského těla absorbovat bílkoviny.

By Jakub