Doplňky stravy lze široce rozdělit na zeštíhlující a zdraví prospěšné. Do první skupiny patří doplňky podporující redukci tukové tkáně. Takovým specifikem je tzv omezovače tuku nebo spalovače. Jejich složení zahrnuje přítomnost takových sloučenin jako: kofein, guarana, CLA, L-karnitin a cholin. Další skupinou produktů jsou suplementy snižující chuť k jídlu.

Dieta se díky nim stává jednodušší. Mezi složky této skupiny patří mj chrom. Nedostatek chrómu je podle názoru mnoha odborníků jedním z důvodů přibírání, proto je také důležité udržovat jeho správnou hladinu v těle. Tato skupina doplňků také podporuje metabolismus, což je možné díky suplementům na bázi vlákniny. Pomáhá vám zhubnout nadváhu a snížit chuť k jídlu tím, že absorbuje vodu.

To je možné, protože vláknina bobtná a naplňuje žaludek, čímž snižuje pocit hladu. Pokud jde o zdraví prospěšné doplňky, stojí za zmínku ty obsahující: kyselinu listovou, probiotika, selen, zelený čaj, brusinky, kyselinu omega-3 či jiné antioxidanty. Všechny tyto látky jsou určeny k podpoře organismu, nenahrazují léky, hygienický životní styl, fyzickou aktivitu ani vyváženou stravu.

Pro koho jsou doplňky stravy určeny?

Při zvažování cílové skupiny doplňků stravy stojí za zmínku, že se jedná o potraviny, které se konzumují jako doplněk vyvážené stravy a aktivního životního stylu. Doporučují se zejména lidem, kteří nejsou schopni pokrýt nutriční požadavky své stravy. Proto by po nich měli sáhnout například alergici nebo lidé na eliminačních dietách, například vegani (suplementace vitaminy D3 a B12).

Do této skupiny patří i osoby s malabsorpcí, těhotné ženy a osoby plánující těhotenství (kyselina listová, případně jód a železo). Některé doplňky směřují i ​​starším lidem, po nemocech, oslabeným lidem, při hospitalizaci. Suplementy se doporučují i ​​lidem, kteří vyžadují vyšší dávku některých mikroživin se zvýšenou námahou. Je důležité, aby doplňky byly určeny především zdravým lidem.

Nemocní lidé se musí nejprve poradit s lékařem. Účelem užívání doplňků je prevence, nikoli léčba nemocí. Před výběrem vitaminového a minerálního přípravku by se měl každý poradit s odborníkem, zvláště pokud přijímáte další opatření tohoto typu nebo užíváte nějaké léky. Odborník poradí vhodné doplňky s přihlédnutím k pohlaví, váze, výšce a genetické predispozici. U sportovců bude zohledňovat i frekvenci a intenzitu tréninku.

Lze suplementy předávkovat?

Jakákoli látka užívaná v nadměrném množství může způsobit nežádoucí účinky. To platí jak pro potraviny, tak pro doplňky stravy. Proto je v poslední době módním slovem vyvážená – nebo jinak vyvážená – strava. Díky němu dodáváme tělu určité množství vitamínů a také mikro a makro prvky.

Pokud se rozhodneme pro doplňkové užívání doplňků stravy, musíme vzít v úvahu jejich složení, které by mělo doplnit stravu o chybějící prvky a nevedlo k nadměrnému hromadění některých látek. Pokud například jíme hodně mléčných výrobků, volte suplement, který obsahuje malé množství vápníku. Při užívání doplňků je bezpodmínečně nutné dodržovat denní dávky uvedené v příbalovém letáku nebo na obalu.

A co víc, pokud užíváme více než jeden doplněk, vyplatí se poradit se s odborníkem, aby se předešlo duplikaci složek nebo jejich vzájemné interakci. Tento tip se týká i lékových interakcí, které mohou účinky některých látek přinejmenším neutralizovat, nebo dokonce proti sobě bojovat. V každém případě byste měli začít čtením příbalového letáku a být opatrní.

By Jakub