Mnoho lidí zastává názor, že živiny pro sportovce, stejně jako četné doplňky stravy nejen nepomáhají, ale dokonce ztěžují budování svalové hmoty a mohou sportovcům škodit. Proti těmto obviněním vystupují specialisté: nutriční specialisté a trenéři, kteří ujišťují, že produkty jako BCAA jsou velmi důležitou, ale především bezpečnou složkou doplňků stravy.

BCAA vytvořené v laboratořích se vyznačují velmi precizním výběrem konkrétních ingrediencí – díky tomu si můžete být jisti, že dávka poskytovaná výrobcem je dokonale sladěna. další složky aminokyselin BCAA umožňují nejen budovat hodnotnou svalovou hmotu, ale také mnohem snadněji vstřebat takové produkty, jako jsou vitamíny nebo minerální soli.

Nedostatek této složky v těle sportovce může způsobit ochuzení svalové hmoty a také narušení dusíkové bilance v těle. Suplementace BCAA by měla být závislá na dávce – denní dávka by neměla přesáhnout 20 gramů.

Jsou gainery bezpečné pro zdraví?

Mnoho lidí se ptá, zda je pravidelný příjem gainerů pro sportovce bezpečný? Mohou tyto léky, užívané v nadměrných dávkách, způsobit nějakou škodu? Odborníci na výživu a trenéři uklidňují – gainery nejsou hrozbou pro zdraví sportovců. při správném dávkování jsou nápomocné při doplňování stravy.

Předpokládá se jednorázová dávka cca 50-150 g. Doporučují se lidem, kteří se vracejí ke sportu po rekonvalescenci a lidem, kteří díky své štíhlé postavě budují svalovou hmotu velmi pomalu. Složení gainerů také nenaznačuje, že by nadměrná konzumace mohla způsobit nějaké zdravotní problémy.

Mezi gainery patří především sacharidy – jejich úkolem je dodat správnou dávku energie a podpořit anabolické procesy. Díky přídavku bílkovin se tělo po tréninku mnohem lépe regeneruje. Protein vám také umožňuje poskytnout tělu stavební kameny, které brání vytváření nových svalových vláken.

Jsou energetické nápoje zdravé?

Existuje mnoho názorů na energetické nápoje – jsou lichotivé i negativní. Mnoho lidí se domnívá, že konzumace energetických nápojů je pro lidský organismus vysoce škodlivá a že se jedná o vysoce zpracovaný produkt. Na tvrzení, že tyto produkty jsou ve skutečnosti určeny pouze pro dospělé, je mnoho pravdy.

Vzhledem k vysoké koncentraci kofeinu a taurinu, odpovídající 2-3 šálkům kávy, není tento výrobek určen pro děti. Tento produkt je určen pro osoby vystavené silnému duševnímu přetížení, které potřebují posílit své soustředění a koncentraci. Energetické nápoje jsou produkty nejčastěji používané během mnoha hodin řízení nebo mnoha hodin strávených v práci za stolem.

Energetické nápoje nemají mnoho živin – obsahují sacharidy, ale nemají bílkoviny. Žalovat energetické nápoje v nadměrném množství se nedoporučuje – nadbytek kofeinu může způsobit pocit úzkosti, třes rukou, ale i křeče a fibrilaci srdce.

By Jakub