Při přípravě na dovolenou se snažíme zhubnout. Po návratu z dovolené se bohužel často ukáže, že jsme tato kila přibrali a místo abychom si užívali, že jsme si odpočinuli, zdůrazňujeme, že se do práce vrátíme s dalšími zavazadly.

Na dovolené děláme mnoho výživových chyb. Za prvé, příliš si dopřáváme, když si uvědomujeme, že si můžeme dovolit všechny rozmary, jako je zmrzlina, krémy, vafle, sušenky, rychlé občerstvení. Samozřejmě nejde o to vzdát se požitku, ale proč si nekoupit jeden kopeček zmrzliny místo tří s porcí šlehačky navíc nebo sníst půlku sušenky místo nákupu další?

Nepřítelem je nepravidelnost jídel, která má za následek svačinu nejnebezpečnější pro naši postavu. Bohužel o prázdninách jíme i docela kalorické večeře. Večeře by měla být lehce stravitelné jídlo snědené alespoň dvě hodiny před spaním. Pokud si toto vše zapamatujeme, vrátíme se z dovolené nejen opálení a osvěžení, ale také štíhlí – a o to jde.

Začněme se hýbat

Současné civilizační výdobytky nás nutí pohybovat se méně a méně. Jezdíme autem do práce, na nákupy nebo za přáteli. Volný čas trávíme doma, neděláme příliš mnoho činností, které vyžadují fyzickou sílu. Dychtivě používáme výtah a eskalátor a opakujeme, že náš čas je tak vzácný, že jej nemůžeme plýtvat dalšími činnostmi. Ani naše děti nejsou přehnaně aktivní.

Doby, kdy spolu trávili volný čas hraním a fotbalem, jsou dávno pryč. V současnosti preferují kontakt přes internet a mobilní telefon. Tím se pro ně krátká procházka nebo hodina tělocviku stává vážným problémem. Je tedy nejvyšší čas s tímto typem životního stylu skončit a začít aktivně žít.

Ať už si vybereme jakýkoli druh sportu, nejdůležitější je vůbec se hýbat. Každý z nás má rád jiný druh sportu a právě tento bychom si měli vybrat. Jen tak budeme mít jistotu, že se nenecháme příliš brzy odradit. Na začátku bychom měli začít bez přetěžování organismu. Postupem času může být fyzický pohyb silnější.

Jak bojovat s jo-jo efektem?

Jojo efekt je nejnenáviděnější pojem, který se v souvislosti s hubnutím objevuje. O čem to je? Zkrátka jde o to, vrátit se k vašemu hubnutí před hubnutím. Unavíme se, vážně dodržujeme všechna pravidla zvolené stravy, systematicky cvičíme a nakonec dosáhneme zamýšleného efektu. Bohužel se po dokončení diety rychle vracíme na předchozí váhu, případně ještě více přibereme.

Taková opakovaná situace mnoho lidí odradí od snahy s nadváhou bojovat. Důvody jo-jo efektu je třeba hledat především v návratu k dietě z doby před hubnutím, příliš častém hladovění nebo nízkokalorické dietě. Jsou lidé, kteří říkají, že jsme tak trochu odsouzeni k jo-jo efektu.

Naše těla mají zakódovanou vzpomínku na naši váhu z dětství. Pokud bychom tehdy měli nadváhu, je velká pravděpodobnost, že se problém bude opakovat. Nejlepší způsob, jak bojovat s jo-jo efektem, je neustále měnit svůj jídelníček na zdravý. Jen tak budeme mít jistotu, že naše postava zůstane bezvadná.

By Jakub