Nákup sportovní výživy je téma, které vyvolává mnoho kontroverzí. V současné době můžeme používat produkty vystavené na pultech obchodů i ty, které jsou vystaveny na internetových aukcích. Které si vybrat?

Vyhněte se nezákonným opatřením – na trhu je mnoho prodejců, kteří nám doplňky nabídnou za velmi atraktivní cenu. Už tak přehnaná propagace by měla zvednout naši ostražitost, protože příliš levné zboží má většinou neznámý původ. Stejné je to s jeho provozem. Při nákupu produktu bez letáku a bez obalu se můžeme vystavit riziku nežádoucích účinků, o kterých nebudeme informováni. Také když kupujeme tablety nebo nebalený prášek, nejsme si jistí, co dostáváme. Museli bychom prozkoumat složení.

Stacionární a internetové obchody – nákup legálních produktů, jejichž složení je uvedeno na originálním obalu, je možný v některé z mnoha prodejen tohoto typu. Někdy takový obchod najdeme v tělocvičně, jindy v nákupním centru. Připravený prodejce zodpoví naše dotazy a pomůže s výběrem kondicionéru. Můžeme také využít nabídky legálních internetových obchodů.

Doplňky v několika verzích

Užívání doplňků vyžaduje seznámení se s jejich složením, doporučeným dávkováním a volbou správných časů konzumace.

Sport určuje dávku – podle toho, jaký druh sportu děláme, potřebujeme různou dávku konkrétní živiny. Příkladem jsou proteinové suplementy, jejichž větší množství konzumují příznivci silových a vytrvalostních sportů. Sacharidové produkty se doporučují těm, kteří potřebují velkou dávku energie. Tělo obsahuje jak sacharidy, tak bílkoviny, ale pokud je vyžadován trénink, tato množství nemusí stačit. Doplňky doplňují nedostatek.

Suplementace mimo posilovnu – když skončíme se cvičením, nesmíme zapomenout na péči o tělo. K tomuto účelu se používají suplementy související s tréninkem. Umožňují zvýšit koncentraci a výkon před začátkem cvičení a také urychlit regeneraci svalů po opuštění posilovny. Ochrana svalů kloubů před zraněním a přetrénováním je velmi důležitá záležitost.

Pomoc po tréninku

Potréninkové doplňky jsou produkty, které vám umožní udržet svaly ve správné kondici a připravit je na další návštěvu posilovny.

Suplementace mezi tréninky – použití přípravků určených pro dobu po intenzivním tréninku je velmi rozumný krok. Správně vybrané ingredience bojují proti bolesti svalů a únavě, obnovují jejich sílu a správnou hladinu všech mikroživin. Tyto doplňky doplňují mj hladiny kreatinu a glutaminu. Svaly díky nim znovu získávají sílu a zvyšují vytrvalost. Rychlá regenerace umožňuje pokračovat v tréninku bez rizika přetrénování a vzniku zranění. Samozřejmě nesmíte zapomenout před cvičením na solidní rozcvičku, která svaly zahřeje a připraví na další námahu.

Ochrana svalů – suplementy, které by se měly užívat po tréninku, také pomáhají chránit svaly před redukcí. Je prospěšné, pokud cvičíme, protože chceme zhubnout. Výhodou dobrých produktů je i chuť, která nevadí suplementaci.

By Jakub