Taurin je velmi důležitá aminokyselina, protože zaujímá 1/1000 hmotnosti lidského těla. Za prvé se hromadí ve svalech, a proto není v prodeji pro kulturisty, silové sportovce nebo amatéry, kteří chtějí mít tu správnou hmotu. Je pravda, že se nepodílí na syntéze bílkovin, ale to nic nemění na tom, že je stejně důležitý jako kreatin nebo karnitin.

Jaké jsou tedy jeho hlavní úkoly?

  • chrání a kryje svalové bílkoviny tak, aby nebyly náchylné k rozpadu a jinému poškození (zejména při extrémně intenzivním tréninku / námaze),
  • také přispívá ke správnému hubnutí,
  • účinně redukuje nepotřebnou tukovou tkáň,
  • podporuje procesy související s tvorbou správné svalové hmoty.
  • má obecně silný antikatabolický účinek.

Taurin je prospěšný nejen pro kulturisty. Doplňky obsahující tuto aminokyselinu se také používají v lékařství, včetně: kardiologie, cukrovky a neurologie. Často je také součástí typických energetických doplňků.

Doplňky s β-karotenem v kulturistice a fitness

Většina z nás zná β-karoten především jako látku, která zlepšuje tón pleti a pomáhá odhalit opálení. Také stojí za to vědět, že zvyšuje imunitu našeho těla. Přípravky s touto složkou vyhledávají i kulturisté a sportovci. Jsou pro ně stejně důležité jako specializované masové a tělové kondicionéry. Proč?

Během soutěží, show a sportu předvádíte tvar svého těla. A je zřejmé, že každý sportovec a vzpěrač by se chtěl prezentovat co nejlépe i po této vizuální stránce. Kůže, která je příliš bledá nebo má nerovnoměrnou barvu, pravděpodobně není okázalá.

Správná péče o vzhled a kvalitu pokožky navíc ovlivňuje i výkonnost sportovců. Je však třeba pamatovat na to, že použití β-karotenu ke krásnému vzhledu pokožky nestačí. Krásná pleť a opálení jsou výsledkem mnoha činností. Kromě karotenových doplňků se také vyplatí pořídit si správné masti, krémy atd. a o pokožku se denně starat. Jeho kvalitu totiž ovlivňují různé vnější faktory.

Chondroitinové doplňky

Chondroitin je organická chemická sloučenina, konkrétně mukopolysacharid, jehož primární úlohou je tvorba proteoglykanů kloubní chrupavky (tato složka podporuje a doplňuje: glukosamin a MSM).

Je důležitý pro kulturisty, sportovce, vzpěrače a fitness cvičence, protože velkou měrou přispívá k podpoře kloubů (jejich pohyblivosti). Nutno také zmínit, že má pozitivní vliv na jejich celkovou pohyblivost, ale i výdrž a efektivitu. Kromě výše uvedených výhod má chondroitin analgetické vlastnosti. Navíc má vysokou biologickou dostupnost, a proto se skvěle vstřebává trávicím systémem.

Konkrétněji chondroitin:

  • podporuje a posiluje celý systém kloubů, kostí, šlach …,
  • pomáhá chránit před degenerací kostí,
  • posiluje tkáň chrupavky,
  • podporuje přirozenou funkčnost kloubů,
  • má pozitivní vliv na pohyby, které provádíme.

By Jakub