Suplementy se sportovním statusem jsou považovány za doplněk stravy sportovců. Říká se jim také dietní potraviny. Musí být certifikované. Obsahují vyvážené složení a jsou velmi jednoduché na přípravu. Kulturisté jsou obzvláště dychtiví je používat.
Některé z nich se užívají před tréninkem, jiné během něj a některé po tréninku. Lze je také rozdělit na tekuté doplňky stravy, sportovní nápoje, sportovní tyčinky a také sacharidové gely. Suplementy obvykle obsahují hodně bílkovin a sacharidů, stejně jako vitamíny a různé minerály.
Zpravidla pomáhají spalovat tuky, způsobují růst svalů, regeneraci svalů, dodávají energii, někdy snižují chuť k jídlu. Jsou to obecně bezpečné léky, i když všechny je třeba brát s rozumem, protože se nic nesmí předávkovat. Dávka závisí mimo jiné na hmotnosti a intenzitě fyzické aktivity, i když ji ovlivňuje i řada dalších faktorů. Jsou určeny pro dospělé.
Doplňky stravy – na co nezapomenout
Někteří užívají doplňky stravy velmi často, jiní se naopak vyhýbají. Někteří říkají, že nám dělají více škody než užitku. Je však všeobecně známo, že za dodržení určitých pravidel mohou mít na náš organismus opravdu dobrý vliv.
Za prvé, nezapomeňte kupovat doplňky pouze z důvěryhodných a bezpečných zdrojů. Nejlépe je sehnat v lékárnách nebo v obchodech s bylinkami. Internet nebo trh už může být riskantní. Kromě toho, než začnete doplněk užívat, měli byste si pozorně přečíst příbalový leták a vědět, jakou dávku můžete užívat a zda je to opravdu produkt pro nás.
Rovněž stojí za to seznámit se s účinky předávkování. Pokud se nám zdá, že příbalový leták nebo etiketu nenapsal odborník (chybí běžná upozornění, informace o skladování atd.), je to signál, že dotyčný doplněk nebyl vyroben bezpečným zdrojem. Přípravek musí obsahovat i příslušný certifikát.
Kdy se vyplatí užívat doplňky stravy?
Doplňky stravy pomáhají nejen vyrovnat nedostatky. Jsou také skvělým způsobem tréninku v posilovně, protože dokážou urychlit nabírání svalové hmoty nebo redukci kilogramů. Kdy tyto prvky použít? Je třeba zdůraznit, že se to neobejde bez konzultace s lékařem.
Nejlepší je udělat sérii testů, abyste se ujistili, že vašemu tělu opravdu chybí konkrétní prvky. Pak musíte přidat doplňky stravy, protože pomohou celému tělu lépe fungovat. Pokud má někdo například anémii v důsledku nedostatku železa, pak tablety s tímto přípravkem pomohou normalizovat index tohoto prvku. Pokud je však výzkum příkladný, opravdu není potřeba brát doplňky stravy.
Podobné je to s prvky pro zlepšení tréninkových efektů. Musíte si je vzít, když je opravdu potřebujete. Přemíra doplňků stravy se také nedoporučuje a může mít kontraproduktivní účinek, tedy zhoršit fungování organismu.