Sportovci často používají suplementy obsahující větvené aminokyseliny BCAA. Důvodem je, že naše tělo si tyto prvky nedokáže samo vyrobit a hrají v těle zásadní roli.

BCAA pro svaly – rozvětvené aminokyseliny zahrnují L-valin, L-leucin a L-isoleucin. Každá z těchto aminokyselin je stavebním kamenem svalové tkáně. Jejich přítomnost v těle je tedy nezbytná pro podporu přibírání. Hlavním úkolem aminokyselin s rozvětveným řetězcem je inhibovat rozpad svalů. Inhibují proces katabolismu, stimulují stavbu proteinů, které tvoří svalovou tkáň. Přiměřeně vysoká hladina aminokyselin BCAA také umožňuje oddálit únavu, protože ovlivňuje sekreci serotoninu.

Co si vybrat? Aminokyseliny dodáváme potravou, ale ne každý dokáže držet vhodnou dietu. Pak sáhneme po suplementech. V obchodech se sportovní výživou najdete BCAA aminokyseliny ve formě kapslí a rozpustného prášku. Přípravky zaručují koncentrovanou dávku aminokyselin.

Aminokyseliny BCAA

Přítomnost aminokyselin s rozvětveným řetězcem ve stravě sportovce je nutností, aby mohl urychlit budování čisté svalové hmoty.

Tělo potřebuje jednoduché a složité aminokyseliny, aby provedlo potřebné procesy. Některé aminokyseliny si dokáže vyrobit sám, takže není vystaven jejich hrubému nedostatku. Existují však aminokyseliny, které si tělo neumí vyrobit. Patří k nim komplexní aminokyseliny BCAA. Pokud je tělo vyčerpá, začne je vytahovat ze svalů. Pak zaznamenáme pokles hmotnosti a trénink se bude zdát neúčinný.

Jak překonat nedostatek? Nejlepší způsob, jak si nevšimnout nedostatku BCAA a kapek, je používat správnou suplementaci. BCAA větvené aminokyseliny lze nalézt ve formě kapslí a prášku, který lze rozpustit ve vodě. Každá porce je koncentrovanou dávkou BCAA, které jsou zodpovědné za inhibici rozpadu svalů a stimulaci anabolických procesů podporujících budování hmoty. Také vám pomohou cvičit déle.

Kdy používat BCAA?

BCAA větvené aminokyseliny jsou prvky, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Musí být proto dodávány s potravou nebo prostřednictvím vhodných doplňků stravy.

Doplňky seženete v každé prodejně se sortimentem pro sportovce. BCAA větvené aminokyseliny můžeme koupit jak ve formě prášků, tak tablet. Ty druhé se snadněji přepravují a konzumují, ale někteří sportovci dávají přednost šejkru. Díky suplementům dostává tělo koncentrovanou dávku BCAA, které brzdí rozpad svalových buněk.

Co nám BCAA dávají? V první řadě umožňují stimulovat anabolické procesy, díky čemuž brzdí odbourávání svalů po cvičení. Pravidelné užívání doplňků s obsahem BCAA aminokyselin umožňuje urychlit růst čisté svalové hmoty. Navíc oddalují okamžik, kdy se únava dostaví. Působení BCAA bylo potvrzeno odbornými výzkumy, a proto sportovci touží po suplementech.

By Jakub