Vyvážené jídlo by mělo obsahovat maso, zeleninu a ovoce. Spotřeba masa by měla být omezena. Přesně tak. No, jsou lidé, kteří to nejedí vůbec. Jedná se o vegetariány, kteří jedí převážně rostlinnou stravu. Je to zdravé?

Vegetariáni jedí převážně zeleninu a ovoce. Nejedí maso. Vůbec. Vegetariánská strava je bohatá a pestrá. Existuje mnoho zajímavých vegetariánských jídel. Co ale může způsobit úplné odmítnutí masa? Většinou nedostatek bílkovin. Obecně platí, že být vegetariánem znamená vědět, jak se správně stravovat. V opačném případě může dojít k závažným nutričním nedostatkům, které brání fyzickému a duševnímu vývoji.

Jak vidíte, děti a dospívající by měli jíst maso i jiné produkty. U dětí mohou nastat i další problémy. Jako třeba neschopnost jíst školní obědy. Obecně ale vegetariánství není špatné. Pokud se někdo rozhodne stát se vegetariánem, měla by to být vědomá volba. Existuje důvod, proč lidé jedí také maso. Vše je o přísunu mikroživin.

Zdravá ovesná kaše k snídani

Ovesné vločky s přísadami jsou jednou z nejzdravějších možností snídaně pro lidi, kteří oceňují zdravou výživu a dodávají tělu základní živiny. Můžete si být jisti, že je to také vynikající snídaně! Ovesné vločky dodají energii na celé dopoledne, jsou také bohaté na vlákninu a vitamíny skupiny B. Doporučují se zejména fyzicky aktivním lidem a těm, kteří chtějí jíst zdravě a chutně.

Ovesné vločky lze vyrobit téměř jakýmkoliv způsobem. Ovesné vločky lze vařit s mlékem, vodou nebo dokonce čerstvě vymačkanou šťávou. Vše záleží na vašich chuťových preferencích. Můžete osladit medem nebo stévií, ale někdo má rád slanou kaši. A co víc, příslušenství je také volitelné.

Někdo si neumí představit ovesné vločky bez ovoce, jiný bez ořechů a další rád všechny suroviny mixuje. Pro zajímavé aroma se vyplatí přidat například lžíci přírodního kakaa, špetku skořice nebo lžičku kávy. Každý způsob bude dobrý, stojí za to experimentovat!

Banánové smoothie – zdravá odpolední svačina

Nutriční vlastnosti banánů jsou známy po staletí. Dnes po nich ne každý chce sahat, protože je často slyšet, že se po banánech tloustne. Není to pravda, ovoce je zdravé a chutné a jeho konzumace v běžném množství nezpůsobuje přibírání na váze. Jedním z chutnějších způsobů, jak zkonzumovat banán a nahradit jím sladkosti, je připravit si banánové smoothie.

Tento nápoj je nejen zdravý, ale především lahodný a jako stvořený k odpolednímu čaji, kdy máme chuť na něco sladkého. K výrobě koktejlu potřebujete banán, mléko (podle vašich preferencí a zdraví může být i sója), lžíci medu a mixér. Stačí rozmixovat banán s mlékem, přidat med a je hotovo! Podle množství mléka si můžete vybrat svou oblíbenou konzistenci – hustou nebo ne.

Takový koktejl je skutečnou vitamínovou bombou. Obsahuje nejen draslík z banánu, ale také vápník z mléka a nutriční vlastnosti medu. Nápoj je skvělou alternativou sladkostí, proto je vhodný při dietě, kdy se vzdáme čokolády nebo bonbonů. Koktejl chutná i dětem!

By Jakub