Kreatin je jednou z chemických sloučenin, které se vyskytují v lidském těle, především ve svalech. Jde o látku podobnou bílkovinám. Tvoří ho především 3 aminokyseliny: glycin, arginin a methionin. Pokud jde o tradiční potravinářské výrobky, existují mj. v mase.

Kreatin je spojencem kulturistů – pro kulturisty je nezbytný, protože přispívá k hromadění a uvolňování potřebné energie pro procesy probíhající v buňkách (hlavně syntéza svalových bílkovin).

Kulturisté, sportovci a milovníci posilovny (a mající hmotnost) oceňují doplňky kreatinu a doplňky kreatinu, protože díky této specifičnosti můžete rychle budovat svalovou hmotu, ve které není žádný zbytečný tuk. Navíc keratinové produkty způsobují, že daný jedinec má větší vytrvalost a sílu. Mnozí věří, že kreatin v jakékoli formě je senzační a přírodní přípravek, který umožňuje budovat svalovou hmotu nejen sportovcům, kulturistům, ale i amatérům.

Arginin alfa ketoglutarát (AAKG) živiny

Arginin Alpha Ketoglutarate je vysoce kvalitní L-arginin s všestrannými vlastnostmi. Předně pozitivně působí na rozvoj požadované hmoty, příliv svalové síly a má skvělé energetické vlastnosti. Kromě toho stojí za zmínku, že zvyšuje sexuální výkonnost.

Při užívání doplňků s touto látkou se v těle zvyšuje hladina dusíkatého kyslíku, což má za následek vytvoření kulturisty vysněné „svalové pumpy“. Při pravidelném užívání arginin alfa ketoglutarátu můžete rychle obnovit naše svaly a navíc je efekt velmi dlouhodobý. Stravováním dochází také k odbourávání zatěžující tukové tkáně a prospěšné obnově bílkovin.

Konzumace tohoto kulturistického doplňku těsně před tréninkem zlepšuje prokrvení svalů a máte mnohem větší cvičební kapacitu. Pro koho je takový L-karnitin ideální? Především pro ty, kteří cvičí, trénují rekreačně (ne profesionálně), stejně jako pro závodní sportovce.

Jak používat keratinové doplňky?

Účinnost a přínos kreatinu skutečně závisí na jeho správném příjmu a vhodném dávkování.

Pokud chcete zvýšit/urychlit zamýšlené účinky, můžete jej kombinovat s dalšími doplňky stravy, které podporují kreatin v jeho vlastnostech. Působení této látky jistě podporují jednoduché sacharidy vč. dextróza. Zvyšuje sekreci inzulínu, díky čemuž svalové buňky mnohem lépe vstřebávají kreatin (až o 50 % lépe).

Při rozhodování o užívání kreatinu nezapomínejte zároveň pít hodně vody. Levný objemný kreatin má tendenci vyplachovat tělo z vody, což může vést k dehydrataci. Pitná voda je tedy nezbytná. Kromě toho dokáže z těla odstranit i hořčík nebo lecitin. Proto se vyplatí užívat doplňky s obsahem těchto látek.

Co se týče samotného dávkování, musí být cyklické. Vzorový cyklus by tedy měl trvat asi 6-8 týdnů. Po této době byste si měli dát pauzu v užívání přípravku (minimálně 4 týdny).

By Jakub