Školení nás vůbec neosvobozuje. Neznamená to, že po tréninku můžeme jíst co chceme, kdy chceme a v množství, jaké chceme. Jíst po tréninku je stejně důležité jako jíst před tréninkem, protože umožňuje tělu dobře regenerovat.
Při jídle po tréninku je velmi důležité kombinovat proteinové produkty se sacharidy. S takovou směsí se naše tělo rychleji vrátí do normálu a svaly se doplní glykogenem. Jídlo po tréninku může být proteinový koktejl – nemusí být nutně vyroben z hotových živin. Banán stačí rozmixovat s jogurtem, kravským nebo rostlinným mlékem.
Můžete se vydat i na těstoviny nebo sendviče s přídavkem bílkovin (vajíčko, kuřecí maso, luštěninová pasta). U sportovce se osvědčí i klasická rýže se zeleninou a libovým masem. Různé školy dávají různé rady, kdy jíst. Optimální doba je většinou pár desítek minut až hodinu po skončení tréninku.
Kolik času po tréninku jíst?
Pro sportovce je nejdůležitější jídlo během dne jídlo po tréninku. Aby naše cvičení nepřišlo nazmar, je důležité něco sníst až 60 minut po cvičení. Mnohdy je intenzivní a dlouhotrvající trénink pro tělo velkou zátěží, která má za následek mikropoškození svalů, kalorický deficit a zakyselení.
Při absenci dostatečné výživy druhý den budeme nejen vyčerpaní, ale i rozbolavělí – překyselené tělo nemělo pořádnou šanci se zregenerovat. Jídlo po tréninku by se mělo většinou skládat z kvalitních libových bílkovin, jako jsou kuřecí nebo krůtí prsa, vejce a tvaroh.
Měl by být doplněn o komplexní sacharidy (např. hnědá rýže, krupice) a kvalitní tuky (např. olivový olej, avokádo, ořechy). Po tréninku je také vhodný čas vypít proteinový koktejl, například s přídavkem syrovátkového proteinu. Správné jídlo má vliv na budování svalové hmoty, regeneraci a předcházení bolestem. Proteinová tyčinka jistě nenahradí dobře vyvážený pokrm.
Po tréninku: banán
Banány jsou ovoce bohaté na lehce stravitelné sacharidy, proto dobře fungují po intenzivní fyzické námaze. Pomáhají také vyrovnávat množství glykogenu, který obnovuje svaly. Poskytují také draslík, který reguluje krevní tlak a podporuje klouby. Banány jsou docela kalorické.
Ve 100 gramech ovoce najdete 90 kcal. Toto množství ovoce také poskytuje 23 gramů sacharidů, 1 gram bílkovin a malé množství tuku. Banány jsou také dobrým zdrojem hořčíku a kyseliny listové. Tyto složky chrání tělo před rakovinou a podporují správné fungování mozku a trávicího systému. Vitamíny v banánech neutralizují volné radikály; jde především o vitamíny: C, vitamíny B (B1, B2, B12) a dále A a E.
Zmínit bychom měli také odkyselující účinek banánů, za který tyto plody vděčí minerálům, jako je hořčík, draslík a vápník. Jsou výborným neutralizátorem kyselých účinků masa a ryb i samotného tréninku. Banán po tréninku – doporučuje se vždy.